MUDr. Irena Pelechová - ordinace praktického lékaře pro děti a dorost - Staré Město

Informace
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Nové informace o očkování proti meningokokové infekci

 • od 1.5.2020 - kojenci do 5. měsíců a 30. dní mají hrazeno očkování proti Meningokoku B - Bexsero, očkuje se 2+1, to je 1. dávka, za 2. měsíce 2. dávka, 3. dávka mezi 12. - 15. měsícem věku. Jde o velmi zákeřné onemocnění, očkování plně indikuji, jde o neživou očkovací látku
 • od 1.5.2020 - pro děti od ukončeného 1. roku do 1. dne 2. let očkování proti meningokoku A,C Y ,W - Nimenrix - plně hrazeno pojišťovnami, plně indikuji, jde o neživou očkovací látku. Očkuje se pouze 1 x, onemocnění je závažné s vysokou smrtnosti, plně doporučuji

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Cestovní lékárnička

Bolest v krku: pastilky, spreje, kloktadla – dle věku a chuti (velký výběr přípravků v lékárně), ev. kloktání šalvějí, Priznitz na krk. Nedoporučuji lokální antibiotickou léčbu Bioparoxem, raději při trvání kontrola lékařem.

Průjem: probiotika (Laktobacílky, Biopron,Enterol, Laktobacil....), dostatek tekutin a dietní strava jako při zvracení. Možno i Smectu. (Léky typu Endiaron se nepodávají do 40 kg váhy dětí a obecně je v dětském věku nedoporučuji. Imodium se nemůže podat dětem do šesti let a také jednoznačně nedoporučuji ani starším dětem.)

Poštípání hmyzem: na místo vpichu: Fenistil gel (v lékárnách volně prodejných více podobných přípravků), výborný je Tanno-Hermal (jediná vada snad je, že je na kůži více vidět - je bílý, jako tekutý pudr), při výraznější reakci je možno podat celkově Fenistil kapky či jiné antihistaminikum (Xyzal, Aerius, Claritin, Flonidan, Zyrtec...), chladit místo vpichu.

Zarudnutí očí (zánět spojivek): O-Septonex na prokapávání očí. Při trvání, bolesti, světloplachosti, hnisavé sekreci z očí k lékaři.

Rýma: nosní kapky (Nasivin, Olynth) při otoku nosní sliznice. K oplachům je vhodnější mořská voda (Sterimar, Mar, Physiomer) – sníží otok sliznice, ale není efekt nosních kapek. Vincentka - neovlivní otok sliznic, ale zvlhčí. Obecně spíše chladnější a vlhčí vzduch, zvýšená poloha ve spánku.

Vyrážka: pokud se nejspíš jedná o  alergickou kopřivka, je vhodné podat antihistaminikum (viz. poštípání hmyzem), pokud je výraznější výsev vyrážky a třeba i v kombinaci s teplotami, je vždy dobré, aby dítě viděl lékař.

Nevolnost v dopravním prostředku: Kinedryl tbl. - volně prodejný, ev. Homeopatikum Cocculine (1-2tbl 3xdenně den před cestou a v den cesty, cumlat tbl., ev. pro malé děti rozpustit v trošce vody).

Ochrana před slunečním zářením: krémy s UV faktorem, minim. 30 - pro děti starší, malé děti do předškolního věku UV faktor 50. Vhodný je i hojivý krém po opalování s obsahem panthenolu.

Úrazy: dezinfekce (výborný Detol-neštípe, bezbarvý, ev. Betadine-neštípe, ale může zabarvit, je hnědý), náplasti, obvaz, elastické obinadlo.

Při horečce (nad 38,5 st.C): čípky či sirup malé děti, je dobré mít oboje, každé s jinou účinnou látkou (Nurofen, Panadol),starší děti tbl. (př. Nurofen tbl 200mg nebo Paralen 250mg...20-30kg váhy, Nurofen 400mg nebo Paralen 500mg...od 40kg a více).

Bolest uší: kapat do ucha  Otipax 4xdenně, ev. roztok heřmánku, neležet na bolavém uchu. Nurofen 3xdenně pro potlačení zánětu. Pokud silná bolest trvá, anebo se objeví sekrece z ucha, tak k lékaři.

 

Lékárnička na dovolenou s dětmi

 • Léky proti horečce, které obvykle také tiší bolest a působí protizánětlivě (např. Paralen, Panadol, Brufen, Nurofen, Ibalgin) v podobě čípků nebo sirupu.
 • Kapky nebo sirup proti kašli (např. Ditustat, Stoptussin, Fenorin, Bromhexin, Robitussin, Ambrobene, Halixol, Mucosolvan, Sinecod, Stodal).
 • Kapky nebo sprej proti rýmě (např. Sterimare, Mar+, Nasivin, Olynth, Otrivin, Sinupret, Libenar).
 • Kapky do očí, které aplikujeme při jejich zarudnutí (např. Ocuflash).
 • Krém nebo mast na opruzeniny (např.Cutozinc4% Dr.Konrád, Bepantehen plus)
 • Tekutý pudr nebo gel (např. Fenistil, Psilo-Balsam) na hmyzí štípance. Na spáleninu (a to nejen sluncem, ale i na běžnou spáleninu třeba od táboráku) Panthenol ať již ve formě spreje nebo krému.
 • Základem protiprůjmové léčby u dětí jsou dietní opatření, přesto je vhodné s sebou mít pro takové příležitosti i léky pomáhající zmírnit průjem(např. Enterol, Hylak).
 • Několik tablet živočišného uhlí pomůže jako první pomoc při většině otrav.
 • Dobré je nezapomenout vhodnou mast na promaštění kůže(např. AD Lotio Dr.Konrád).
 • Pro základní ošetření drobných oděrek, škrábanců a podvrknutých končetin by součástí lékárničky měla být pinzeta, nůžky, náplasti různých velikostí, sterilní čtverce, obvazy, obinadlo, roztok k dezinfekci kůže (např.Neocid spray). A samozřejmě  teploměr!


 

 

© 2019 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode